четвер, 14 квітня 2016 р.

Конспекти уроків

Розробки уроків
10 клас
Тема. Засудження жаги до наживи, холодного розрахунку та бездуховності суспільства в романі Ч. Діккенса «Пригоди Олівера Твіста». Гуманізм письменника, його співчуття до принижених та знедолених, передовсім дітей.
Мета: допомогти учням усвідомити зміст твору, суспільну значущість його, показати огидність злочинного світу, антигуманних учинків героїв, розкрити залежність дитячої долі від соціального та політичного життя суспільства;
розвивати навички характеризування героїв, висловлювання власних суджень про них, логічне мислення, спостережливість, вміння орієнтуватися в змісті тексту роману;
виховувати співчуття до сирітської долі, любов до ближнього, несприйняття зла та злочинності, значну увагу приділяти патріотичному вихованню та вихованню здорового способу життя.
Обладнання: тексти роману Ч. Діккенса «Пригоди Олівера Твіста», портер письменника, робочі зошити, сердечка з написами.
Тип уроку: формування знань,  умінь та навичок.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
-      Якою,  на вашу думку, буде мета нашого уроку?
-      Чого ви очікуєте від сьогоднішнього заняття?
Повідомлення учнів
1.  Історія створення роману Ч. Діккенса «Пригоди Олівера Твіста».
2.  Сюжетно-композиційні особливості роману.
3.  Проблематика та ідейний пафос роману.
III. Формування вмінь та навичок
Слово вчителя
-      Добро і зло, світло і темрява, прекрасне і огидне постійно стикаються в романі. Це життя. А життя – це вічна боротьба добра зі злом. З якими словами у вас асоціюється слово зло?
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
(Спочатку діти створюють власний асоціативний кущ, а потім колективний – по одному слову від кожної дитини, добираючи до нього прислівя, приказки та влучні вислови.
-      Утворіть від слова злочин спільнокореневі слова. (Зло, злочин, злочинність, злочинець)
«Мозковий штурм»
-      Чи задумувались ви над тим, як стають злочинцями?
Можливі відповіді
1.  Одні потрапляють у дуже складні життєві ситуації і, залишившись без засобів до існування, змушені йти на злочин.
2.  Інші потрапляють під негативний вплив.
3.  Ще інші стають жертвами свого заздрісного, зіпсованого характеру.
-      Який висновок з цього можна зробити?
Висновок: шляхи різні, а кінцевий результат один – покарання від суспільства, від Бога чи самого себе через моральні страждання.
Евристична бесіда
-         У романі дуже багато персонажів. Як би ви їх розділили? (На позитивних та негативних)
-         Розподіліть героїв роману, записавши до зошита у дві колонки.
(Містер Браунлоу, містер Саурберрі, Сайкс, лікар Лосберн, місіс Мейлі, Ной Клейпол, Роза, містер Бамбл, Олівер Твіст, Монкс, Фейджін, члени опікунської ради.)
-      На які умовні групи ви розділили б негативних персонажів роману?
Можливі відповіді
1.  На чиновників, зовні добропорядних, а по суті – злочинців.
2.  На злочинців за характером.
3.  На дітей, які стають злодіями через безвихідь.
4.  На злочинців, які розуміють своє становище, що їх обтяжує. (Вони ще не втратили людської гідності)
Завдання дослідницького характеру
-      Назвіть представників цих груп і схарактеризуйте, навівши цитати з тексту.
1.  Члени опікунської ради робітного дому – бездушні, жорстокі, жадібні до наживи за громадський кошт.
2.  Місіс Менн (вихователька сільської філії робітного дому) – жадібна, жорстока, безсердечна, егоїстична.
3.  Судді – недалекі, нерозумні, жорстокі, байдужі до долі людей.
4.  Трунар Соурберрі та його дружина – жорстокі, жадібні, безсердечні.
5.  Фейджін – жорстокий, цинічний, не має нічого святого  в душі, залучає дітей до злочинних справ.
-           На місце злочину був відряджений слідчий. Надамо йому слово.
-      Які домінуючі риси негативних героїв?
-      Перед нами дійсно носії зла. Яким є ваше відношення до цих людей, хоч їх і не можна так назвати?
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
-      Як автор ставиться до цих героїв?
Можливі відповіді
1.  Автор гнівно засуджує жагу до наживи, холодний розрахунок та бездуховність представників суспільства – злочинців прихованих та очевидних.
2.  Письменник «деромантизує» злочинний світ, викриваючи його огидність і відразу.
3.  Автор показує, що і в найскладніших умовах є вибір.
4.  Письменник закликає людей простягати руку підтримки знедоленим, щоб не дати їм схибити, зійти з правильного шляху.
-      Що спонукало Діккенса взятися за перо й так написати?
-      Чи вдалося письменнику достукатися до душ чиновників?
-      Хто ж такий Діккенс для вас?
-      Якою є ваша місія на сьогоднішній час?
Підсумок уроку
-      Чи здійснились ваші сподівання?
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
За жанром – це роман-виховання.
-      Що ви винесли з даного уроку?
Рефлексія (діти оцінюють свої знання, коментуючи)
Домашні завдання
1.  Написати твір-роздум « Що робить зло вічним?»
2.  Написати листа Ч. Діккенсу.
3.  Скласти акровірш «Твіст», добираючи слова, які б розкривали сутність даного героя. (Наприклад: Т – терплячий, В – вдячний і т. д.
-      Що б ви побажали один одному та нашим гостям?
(Подарунки гостям у вигляді сердечок  і з написами про добро, чуйність та людяність.)

6 клас
Урок компаративного аналізу творів М. Гоголя «Ніч перед Різдвом»,
Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»
Тема уроку: Диво Різдва (Моральні проблеми у творах М.Гоголя "Ніч перед Різдвом", Ч.Діккенса "Різдвяна пісня у прозі").
Епіграф: "Є темні сили на землі, але тим яск­равішим здається світло".
Чарльз Діккенс.
Мета уроку: показати переплетіння реального та фан­тастичного планів на прикладах творів М.Гоголя, Ч.Діккенса; проаналізувати особливості образної системи творів; розвивати навички аналізу тексту, виразного читання, інсценування, творчу уяву, абстрактне мислення; формувати гуманістичні ідеали людяності, справедливості, милосердя.
Обладнання: тексти творів М.Гоголя "Ніч пе­ред Різдвом", Ч.Діккенса "Різдвяна пісня у прозі", портрети письменників.
Підготовка учнів до уроку: виразне читання даних творів, інсценування уривків із них.
а)  евристична бесіда;
б)  інсценування;
в)  бесіда за запитаннями вчителя;
г)  аналіз тексту;
д) коментар учителя;
е)  словникова робота;
Учитель. З усіх свят, що існують на землі, людям найбільше подобаються Різдво й Новий рік. Чому? Мабуть, тому, що всі люди полюбляють подарунки, увагу, смачні страви. Ми всі виносимо з дитинства віру в дивовижну казку про Діда Мороза, що прино­сить подарунки. А дорослі чекають змін у житті, вирішення якихось важливих проблем. Новорічні й різдвяні дні — це світлі дні, що приносять добро в наші душі, яке так необхідне кожному. Англійський письменник Чарльз Діккенс писав: "Це радісні дні — дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, наче з мовчазної згоди, вільно розкривають одне одному серця і бачать у своїх ближніх, — навіть у тих, хто не має ні грошей, ні долі, — таких самих людей, як вони самі".
У ці дні кожна людина очікує на диво, бо душа потребує його. Для одних таким дивом буде іграшка, про яку давно мріяв, для інших — очікувана зустріч з друзями, рідними, близькими людьми. Є й такі, для яких дивом буде зустріч із цікавою книгою, що здат­на перенести нас в невідомі краї, подарувати зустріч з улюбленими героями. Саме таке й чекає на нас. Свій урок ми назвемо "Диво Різдва" (запис теми у зоши­ти).
Епіграфом уроку стануть слова англійського пись­менника Ч. Діккенса: "Є темні сили на землі, але тим яскравішим здається світло" (запис у зошити).
Ви дуже добре знаєте, що на землі завжди бо­рються дві сили — темрява й світло, добро й зло. І від їхнього протиборства залежить життя людей. Адже вони завжди займають якусь певну позицію і в залеж­ності від цього виробляють певні моральні принципи.
Сьогодні нашим завданням буде розглянути, які ж моральні проблеми вирішують у своїх творах російський письменник М.В.Гоголь в оповіданні "Ніч перед Різдвом"" та англійський — Діккенс в повісті "Різдвяна пісня у прозі".
Ми поринемо в світ літературних героїв різних народів. Але їх об'єднує одне — всі події відбувати­муться в Різдвяну ніч чи напередодні. І, звісно, без вигадки, фантастики не обійтися.
-        Що таке фантастика?
-        В яких жанрах фольклору найчастіше використо­вується цей прийом?
Фантастика — (з грецьк. "здібність уявляти") — світ химерних уявлень та образів письменника, який базується на основі раніше засвоєних фактів із реаль­ного життя.
Елементи фантастики найчастіше використову­ються в казках, легендах, переказах.
Учитель. А зараз зустрічайте перших гостей.
(Хата. Оксана сидить перед дзеркалом. Входить коваль Вакула)
Оксана. Чого ти прийшов сюди? Хіба хочеться, щоб випровадила за двері лопатою? Ви всі ловкі під'їжджати до нас. Умить пронюхаєте, коли батьків нема дома. О! Я знаю вас! Як там моя скриня, готова?
Коваль Вакула. Буде готова, моє серденько, після свят буде готова. Коли б ти знала, скільки попрацю­вав я коло неї: дві ночі не виходив з кузні; зате в жод­ної попівни не буде такої скрині. Не сердься ж на мене! Дозволь хоч поговорити, хоч подивитися на тебе!
Оксана. Хто ж тобі боронить, говори й дивись! Але дівчата зараз прийдуть. Час колядувати.
(Стукіт у двері. Голоси: "Оксано! Відчини!")
Коваль. Стривай, я сам відчиню.
(Заходять дівчата з мішками, викладають те, що вже наколядували.)
Оксана. Одарко! У тебе нові черевики? Ой, які ж хороші! І з золотом! Добре тобі, Одарко, в тебе є той, хто тобі все купує, а мені нема кому дістати такі гарні черевички.
Коваль. Не тужи,  моя люба Оксано! Я тобі діста­ну такі черевички, що мало яка й панночка носить.
Оксана. Ти? Подивлюсь я, де ти дістанеш такі че­ревички, які могла б я надіти на свою ногу. Хіба при­несеш ті, що носить цариця.
Дівчата. Чи ба, яких захотіла!
Оксана. А так! Будьте  всі за свідків, якщо ко­валь Вакула принесе ті черевички, які носить цариця, то от вам моє слово, що вийду зараз-таки за нього заміж
Бесіда за запитаннями вчителя.
-        Герої якого твору завітали до нас? Назвіть авто­ра.
-        Чи виконав коваль Вакула свою обіцянку? Хто йому допоміг привезти черевички?
-        Чи піддався коваль злій силі?
-        Чим закінчується оповідання?
-        Відповіді учнів. Це герої оповідання М.Гоголя "Ніч перед Різдвом». Вакула виконав свою обіцянку, приніс черевички. Він не піддався злій силі. Оксана вийшла за нього заміж. Вони були дуже щасливі.
Характеристика образу Вакули
-        Яким є коваль Вакула? Чим він вас приваблює?
-        Знайдіть у тексті опис Вакули та зачитайте.
(Здоровань і хлопець хоч куди козак, що осоружний був чортові, ніж панотця Кіндрата проповідь. На дозвіллі коваль малярував, і вславлено його за найкращого маляра на всю околицю. Ще як жив покійний сотник Левко, то навіть він навмисне закликав його до Полтави фарбувати деревяного паркана коло свого дому. Коваль порозмальовував і всі миски, з яких диканські козаки сьорбали борщ…»)
-        Перерахуйте основні риси характеру Вакули. ( Соромязливий, добрий, чесний, працьовитий, був набожною людиною.)
-        Чому цариця допомагає Вакулі? ( Вакула сподобався цариці за щирість та простодушність.)
Характеристика Оксани
Знайдіть в тексті опис Оксани та зачитайте.
(«Оксані не минуло ще й сімнадцяти, а вже мало не по всьому світі, і по той бік, і по цей бік Диканьки, тільки й мови, що про неї. Парубки гуртом проголосили, що кращої дівки й не було ніколи, і не буде на селі. Оксана знала й чула все, що про неї мовилося, і вередлива була, як кожна красуня. Коли б вона ходила б не в плахті та запасці, а в якомусь капоті чи що, то порозганяла б усіх своїх прислужниць. Парубки впадали за нею табунами, але, втративши терпець, кидали й залицялися до інших, не таких примхливих. Тільки один коваль був завзятущий та не кидав своїх зальотів, хоч і з ним поводилися анітрохи не краще, як з іншими…»
-        Якою постає Оксана на початку твору? (Оксана – українська красуня, горда, примхлива, самозакохана. Це донька багатого козака. У неї блискучі чорні очі, приваблива усмішка, смагляве обличчя, вона гарно вдягнена, привертає до себе увагу.)
-        Чи приносить її врода комусь радість? (Її надзвичайна врода нікому не приносить радості. Коваль Вакула готовий заради кохання до Оксани піти на змову з нечистою силою, погубити душу.)
-        Чи змінилася Оксана? (Стала скромнішою і менш норовливою.)
-        Чому це сталося? (Події відбувалися в святкову ніч, а саме в цю ніч очищається і просвітлюється душа. Страждання очистили душу Оксани.)
Так, оповідання "Ніч перед Різдвом" закінчилося добре. Коваль Вакула дістав черевички, які носить цариця. А Оксана "майже всю ніч картала себе вго­лос". Але ж це була не проста ніч, а різдвяна, коли очищається, просвітляється душа. І саме тому Окса­на зрозуміла, що кохає Вакулу. Тому, побачивши його вранці живим, сказала: "Мені не треба черевичків! Я й без черевичків..." — далі не договорила й зашарілася. Відкинувши гордість, вона стала добрішою. Доб­ро кінець кінцем перемогло. Таке диво сталося в різдвяну ніч, коли здійснюються всі бажання.
Інсценізація уривка з оповідання Ч. Діккенса "Різдвяна пісня у прозі".
(Вбігає Скрудж)
Скрудж. Ну що  ви все про святки та про святки! Багато вам користі від цих святок? Дурниця все це! Нісенітниця!
Учитель. Шановний пане! Даруйте, але хто ви та­кий? Друзі мої, ви знаєте хто цей пан? Звідки він тут узявся?
Учень. Це Скрудж, герой повісті Ч.Діккенса "Різдвяна пісня у прозі".
Учитель. А чому він такий сердитий?
Учень. Тому що Скрудж не любить Різдва.
-        Віднайдіть в тексті та зачитайте опис Скруджа.
Бесіда за запитаннями учителя.
-        Чому Скрудж став скнарою?
-        Які риси характеру притаманні Скруджу?
Колективне складання схеми «Ланцюжок помилок Скруджа». (Любов до грошей, жадібність, скнара, байдужість до оточуючих, жорстокість у стосунках, зрада у коханні, друзів, самотність.)
-        За яких умов сталися зміни в житті героя?
-        Що саме показали йому Духи Часу?
-        Як Скрудж почав спокутувати своє Минуле Те­перішнім та Майбутнім?
-        Що допомагає авторові підкреслити зміни у внутрішньому стані героя?
-        Як ви розумієте назву твору? (Як відомо, різдвяні пісні відрізняються особливою піднесеністю і святковістю, оскільки відображали велику радість: перемогу світла над пітьмою, добра над злом.)
-        Як ви гадаєте, для чого Діккенс розповів нам про Скруджа?
Відповіді учнів. Скрудж став скнарою тому, що все своє життя він присвятив накопиченню грошей. Чим більше їх у нього ставало, тим менше в його душі залишалося людяності, доброти, милосердя, щедрості. Поступово скупість, жорстокість, жадібність, без­душність, ненависть до людей стали постійними його супутниками. У нього нікого немає — ні сім'ї, ні друзів. Є тільки гроші. І Скрудж вважав, що більше нічого в житті й непотрібно. Але в ніч перед Різдвом до нього прийшов дух його компаньйона Марлі і за­стеріг, що він живе неправильно. А Духи Часу пока­зали під час подорожі всі його помилки в Минулому, життя в Теперішньому і те, до чого все це призведе в Майбутньому.
Побачивши всі ці жахливі картини, збагнувши свої помилки, Скрудж вирішив змінитись і почав ро­бити добро. Такі зміни у внутрішньому стані героя допомагає розкрити пейзаж. На початку твору при­рода сумна. На вулиці мряка, туман, темрява. А в кінці, коли описується різдвяний ранок, світить яск­раве сонце, яке розігнало мряку й туман. Усі щасливі, і Скрудж теж. Гармонія в душі героїв підкреслюється гармонією природи. Розповідаючи читачам про Скру­джа, письменник намагався застерегти людей від хиб­ного шляху, щоб вони не гналися в житті за гроши­ма, а більше дбали про свою душу, про моральні за­повіді.
Коментар вчителя.
Чарльз Діккенс застерігає від надмірного захоплен­ня грошима, багатством, нагадує людям про те, що "неспокійний, зажерливий блиск" золота має згубний вплив на людську душу. Письменник стверджує, що "не гроші роблять людину щасливою, а людяність".
Бесіда за запитаннями вчителя.
-        Що об'єднує ці твори? (Ці твори присвячені Різдву.)
-        У чому полягає особливість Різдвяної ночі? (Це найбільш таємнича і прекрасна ніч. За народними віруваннями, опівночі відкриваються небесні ворота і на землю сходить син Божий.  Вода в цю ніч наділена цілющою силою. Навіть у наш час стараються запастися цією водою. Якщо хтось загадає хороше бажання у цю ніч, воно неодмінно збудеться. Ушановуючи Спасителя, християни замислюються над своїми вчинками й сподіваються на кращі зміни в своєму житті.)
-        Які елементи фантастики використовують автори?
-        З якою метою вони це роблять?
-        Чому навчають нас ці твори?
Відповіді учнів. Письменники використовують такі еле­менти фантастики: подорож Вакули на чортові до Петербурга, чорт украв місяць, подорож Скруджа з Духами Часу. Фантастика допомагає виявити справжню сутність героїв, їхні прагнення, думки, можливість внутрішньої зміни.
Вона допомагає тримати в напрузі увагу читача, створити атмосферу дива. А також допомагає утвердити добро, без якого неможливі були такі б перетворення героїв.
Ці твори навчають нас бути добрими, людяними, не піддаватися впливу злих сил. Памятаймо завжди слова Діккенса: «Май душу, май серце, і будеш людиною на всі часи.»
Пояснення епіграфа уроку
Учитель. Кожна святкова ніч закінчується, і починається новий день – день нових надій. Закінчується і наша подорож. Ми більше дізналися про людей, можливо, краще зрозуміли себе. Сьогодні нас вела за собою світла зірка Різдва.
Учні співають колядку «Нова радість стала».
Учитель. З Різдвом Христовим! Нехай світло Різдва завжди зігріває нам душу і відкриває її для добра!
Домашнє завдання
Написати твір на тему «Чи потрібні дива на землі?»
Написати лист Вакулі або Оксані.

10 клас
Тема. Які цінності вищі – матеріальні чи моральні? (Влада золота та її філософія в повісті О. де Бальзака «Гобсек».)
Мета: ознайомити учнів із змістом твору, проблематикою та історичною зумовленістю персонажів, розкрити неоднозначність образу Гобсека, небезпечність влади золота, яка руйнує особистість, робить її нікчемною і жалюгідною; розвивати навички аналізу та порівняння літературних образів, критичне мислення учнів;виховувати загальнолюдські моральні цінності: доброту, душевну щедрість, взаємодопомогу людей як основу суспільного життя.
Обладнання: портрет О. де Бальзака, тексти повісті «Гобсек», індивідуальні картки.
Тип уроку: комбінований.
                                                Хід уроку
I.                  Організаційний момент.
II.               Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вступне слово вчителя.
   Гроші… Хоч скільки б їх було, людині завжди їх не вистачає, вона завжди на шляху їх накопичення. Вони, безперечно, потрібні для  забезпечення повноцінного харчування, комфортного житла, зручного одягу…
Але не рідко трапляється, що заради грошей люди, переступаючи всілякі перестороги, морально-етичні та правові норми, стають на шлях підлості, крутійства, навіть злочину для досягнення матеріального добробуту.
   Сьогодні ми з вами поговоримо на не просту, але життєво важливу тему: «Які цінності вищі – матеріальні чи моральні?».
III.           Повідомлення теми, мети та завдання уроку.
IV.           Вивчення нового матеріалу.
1.     Загальна характеристика доби, в якій жив О. де Бальзак. (Повідомлення учня)
2.     Бесіда.
-         Назвіть жанр твору.
-         Що таке повість?
-         Розповісти про історію створення повісті «Гобсек».
-         Що означає слово Гобсек?
-         Визначити тему та ідею твору.
-  Назвати елементи сюжету повісті.
Експозиція: вечір у домі віконтеси де Гранльє.
Завязка: втручання у бесіду адвоката Дервіля.
Розвиток дії: розповідь Дервіля про Гобсека.
Кульмінація: монолог Гобсека про золото.
Розв’язка: смерть Гобсека і пом’якшення віконтеси щодо графа де Ресто.
-         Назвати героїв повісті «Гобсек».
-         Гобсек, Дервіль, графиня де Ресто, її син Ернесто де Ресто, її чоловік – граф де Ресто, Максим де Трай, віконтеса де Гранльє, її донька Камілла, Фанні Мальво.
-         Як тема грошей входить у сюжет повісті? (Каміллі, доньці віконтеси де Гранльє, подобається молодий граф де Ресто. Але він не багатий. Тому мати проти їхніх стосунків.)
-         Що ще лякає віконтесу? (Те, що донька закохана в юнака, який не належить до їхнього кола. Окрім того, їй відомо, що мати пана де Ресто  здатна розтринькати мільйони, вона жінка низького походження, погано ставилася до свого батька  і в молоді роки давала чимало приводів для пліток. Вона їм не рівня. )
-         Що говорить Камілла про молодого графа де Ресто? (Камілла ще дуже юна особа, але і вона розуміє, що гроші мають владу над людьми. Тому дівчина і сказала, що якби Ернест був багатий, то був би достойним женихом для багатьох.)
-         Що для віконтеси де Гранльє головний чинник щастя й умова шлюбу її доньки? (Багатство жениха. «Графу Ернестові треба бути дуже багатим, щоб наша родина захотіла породичатися з його матірю. Не забувайте, що мій син рано чи пізно стане герцогом де Гранльє і обєднає статки двох відгалужень нашого роду. Я хочу, щоб він мав зятя собі до пари.»)
-         Що ми знаємо про графиню Анастазі де Ресто? ( Красива, розумна жінка – стала інтриганкою, спалила цінні папери, залишила дітей без спадку. Вона задовольняє примхи свого коханця Максима де Трая, не задумується про страшні наслідки свого морального падіння. Особливо вражає сцена, коли вона перевертає постіль щойно померлого чоловіка у пошуках заповіту, щоб знищити його.)
-         Підтвердіть це цитатою з тексту. (с.49)
-         Що являє собою граф Максим де Трай? (Це коханець графині. Він егоїст, підла людина, живе заради особистих утіх. Вважає, що найцінніший його капітал – це зовнішня краса, елегантність, витонченість манер. Світ насолод по-справжньому йому доступний.)
-         Що говорить про нього Гобсек? (Цей білявий красень, цей холодний, бездушний картяр і сам розориться,і розорить графиню, розорить її чоловіка, розорить дітей, проциндрить їхню спадщину, та й у багатьох інших салонах учинить розгром страшніший, ніж артилерійська батарея у ворожому полку.»
-         Що можна сказати про суспільство, в якому живуть герої Бальзака? (В цьому суспільстві цінується лише золото. За нього можна все купити, продати, бути щасливим, мати звязки. Люди відкрито топчуть будь-які моральні цінності: щастя, вірність у коханні, материнські почуття. Таке суспільство вражає своїм цинізмом.)
-         В центрі всього, що повязано із золотом, стоїть Гобсек. Зачитування цитати (опис героя).
-         Що підкреслюється в портреті Гобсека? (Блиск благородних металів: золота, срібла, бронзи та коштовного каміння. Складається враження, що він сам нагадує злиток золота.)
-         Життя лихваря – це таємниця, яку адвокат  Дервіль буде послідовно розкривати.
-         Що ми знаємо про його молоді роки? (зачитується цитата)
-         Які характерні ознаки Гобсека?
Вік -76 років.
Стать – «…якої він статі? Якщо всі лихварі схожі на нього, то вони …без статі.»
Обличчя – «… жовтувато-бліде, тьмяне обличчя, … я назвав би його місячним ликом. Очі маленькі і жовті, як у тхора, і майже без вій… Кінчик гострого носа… скидався на равлик.)
Манера говорити – ( «Говорив цей чоловік тихо,лагідно і ніколи не гарячкував. Навіть під час найсильніших проявів радості його мова була односкладова, а манери стримані.»)
Його кімната – («Його кімната, де все було охайне і потерте, починаючи із зеленого сукна на письмовому столі до килимка над ліжком, скидалася на холодну оселю самотньої старої діви, що цілими днями стирає порох зі своїх меблів. Узимку головешки в комині, завжди присипані купкою попелу, диміли, ніколи не розгораючись полумям.»)
-         Що ми тут бачимо? (Скупість до всього, що робить побут людини комфортним.)
-         В чому Гобсек вбачає своє щастя? (Виразне читання монологу про золото.)
-         В чому заключається філософія життя Гобсека? (Учні вдома мали відшукати і виписати цитати, що розкривають філософію життя Гобсека. У класі озвучуємо їх і узагальнюємо.)
-         Чи можна назвати Гобсека щасливим? (Багатство Гобсека не принесло щастя ні йому, ні іншим, життя минуло даремно. Проживши довге життя, герой загубив свою людяність, щирість, втратив навіть стать. «Він ненавидів своїх спадкоємців, і думка, що хтось може заволодіти його багатством, навіть по його смерті, була для нього нестерпна.)
-Що говорить Дервіль про Гобсека? («В ньому співіснують двоє людей: скнара і філософ, створіння нице і створіння шляхетне. Якби мені довелося вмерти, залишивши малих дітей, він став би їхнім опікуном.»)
*Інтерактивна вправа «Я захищаю Гобсека» - «Я звинувачую Гобсека».
- Чи є серед вас той, хто може захистити Гобсека, довести, що в ньому є високе і гідне? Можливо, є і такі учні, що бажають продовжувати звинувачування Гобсека. Потрібно висловити свою думку та аргументувати її прикладами. Один учень з кожної групи робить висновки щодо захисту чи обвинувачування.
*Колективне складання опорного конспекту «Неоднозначність образу Гобсека: негативні якості, позитивні якості.»
- Що було б, якби Гобсек обрав інший життєвий шлях?
- Невже все зводиться до грошей? Чи може людина протистояти владі грошей? (Так. Доказом цього є образи Дервіля та Фанні Мальво. Вони зберегли людську гідність, чесність, благородство. Дервіль допоміг дітям графа де Ресто зберегти майно та одружився із Фанні.)
*Інсценізація (Дервіль позичає гроші в Гобсека на придбання контори.)
- Для чого ж людині потрібні гроші?
* Гра «Незакінчене речення».
За гроші можна купити годинник, але не…(час).
За гроші можна купити ліки, але не … (здоровя).
За гроші можна купити книжку, але не… (знання).
За гроші можна купити ліжко, але не… (сон).
За гроші можна купити посаду, але не… (повагу).
-         Чи стало кредо чесного і порядного адвоката Дервіля нормою життя людей 20 століття?
-         Чи є надія на те, що погляди людей щодо моральних та матеріальних цінностей зміняться в кращу сторону? (Надія помирає останньою. Все в наших руках.)
V.               Підсумок уроку.
-         Які цінності в житті найголовніші? («… людина чесна має всюди зберігати гідність. Принижуватися заради грошей не варто.»)
VI.            Оцінювання учнів.
VII.         Домашнє завдання. (Вибрати одне із вказаних завдань.)
-         Написати твір-роздум на тему «Шлях, який я обираю сьогодні».
-         Пояснити значення афоризмів відомих людей про справжні людські цінності. (Кожному учневі вручаються яблука із «золотого дерева» із записами афоризмів.)
-         Написати лист Гобсеку.
Урок позакласного читання з вивчення казки 3. Топеліуса «Казка про старого гнома»
Тема уроку: З. Топеліус «Казка про старого гнома». (Тримай язик на припоні.)
Епіграф: Якщо говорити що попало, краще мовчати.
(Таджицьке прислів'я)
Мета уроку: розкрити зміст та головну ідею казки 3.Топеліуса «Казка про старого гнома», зацікавити творчістю відомого фінського казкаря, розвивати усне мовлення учнів, їхні творчі здібності, виховувати по­чуття відповідальності за свої слова.
Обладнання до уроку: портрет З.Топеліуса, ілюст­рації до казки, малюнки учнів на тему «Герої казки З.Топеліуса».
Попереднє завдання до уроку: прочитати казку З.То­пеліуса «Казка про старого гнома»; підібрати прислів'я, що висловлюють головну ідею твору; підготувати повідомлення про життя та творчість Топеліуса,  намалювати ге­роїв казки.
Хід уроку
Слово вчителя.  Діти! Сьогодні ми  продовжуємо нашу диво­вижну подорож по країні Літературної Казки.
-        Що ж таке літературна казка?
-        Чим вона відрізняється від народної?
-        Яких авторів літературної казки ви вже знаєте?
Казка – це завжди диво. Багато дітлахів поринають у її дивовижний світ заздалегідь, ще до початку оволодіння навичками  читання. І казка залишається з ними на все життя. Немає дитини, яка б не знала, хто такий Г. К. Андерсен, брати Грімм, Ш. Перро,  А. Ліндгрен…
Сьогодні ми відкриємо для себе ще одного автора чу­дових літературних казок — Захаріаса Топеліуса.
Повідомлення учнів творчої групи про Захаріаса Топеліуса.
1 учень. Народився З. Топеліус 1818 року у шведській родині. Його батько був відомою у країні  людиною. Багато людей Північної Фінляндії зверталися до нього , лікаря за фахом, по допомогу. Він мав цікаве захоплення – збирав народні фінські пісні (руни), записуючи зі слів мандруючих коробейників, які проходили Фінляндією з Карелії і часто зупинялися у садибі родини Топеліусів.
2 учень. Виховувала маленького Захаріаса  няня-фінка Брита, відома у народі казкарка. Вона розповідала хлопчикові про відьом та чаклунів, про чарівну гору Растекайс, про дивовижного оленя із золотими рогами, про хороброго хлопчика на прізвисько Сампо і про страшного гірського короля Хийсі. Слухаючи казки, маленький Топеліус навчався фінської мови, хоча у родині розмовляли шведською. Захаріас з дитинства полюбив багату народну творчість своєї країни. І хоча у студентські роки він вивчав медицину, потім викладав історію у гімназії, а згодом став професором історії Фінляндії, прославився Топеліус саме на літературній ниві.
3 учень. Жив він протягом 1818 — 1898 років у Фінляндії, де в рівній мірі існує дві мови: фінська та шведська. То­пеліус писав шведською, тому і Фінляндія, і Швеція вва­жають його своїм класиком, що в перекладі з латини означає взірцевий, тобто загальновизнаний діяч. Один критик наприкінці XIX століття сказав, що школи Фінляндії скоріше б погодилися «втратити всі столи та лави, ніж його казки.»
 4 учень. Слава Топеліуса  вийшла далеко за межі цих двох країн, і в нас його твори перекладалися та видавалися неодноразово.
Всесвітню популярність принесли Топеліусу видані для дітей 4 випуски збірки «Казки» (1847-1852). У цих казках Захаріас Топеліус продовжує прекрасні літера­турні традиції Андерсена. До нього повною мірою мож­на віднести слова видатного німецького поета Иоганна Вольфганга Гете: «Коли бачиш великого майстра, то зна­ходиш завжди, що він зумів скористатися достоїнствами своїх попередників і, саме завдяки цьому, став великим.»
У своїх казках З.Топеліус,  як і Андерсен, олюднює вічно живу природу — її моря та ліси, озера та луки, птахів та тварин. А як це він робить, ми з вами і з'ясуємо, читаючи його казки.
Переказ «Казки про старого гнома» близько до тексту «ланцюжком» (один розпочинає, а другий продовжує тощо).
-        Щоб розкрити чарівний світ казки Захаріаса, слід зясувати значення деяких слів.
Словникова робота. (Цебро, примха, химерний, смушевий, обперезатися, тхнуло, приязно, злидар, вештався,щербатий)
До поданих слів доберіть синоніми.
Тхнуло – різко пахло.
Злидар – бідняк.
Вештався – блукав, бродив.
Приязно – дружелюбно, привітно.
-        Поясніть значення слова щербатий. (З вищербленими краями)
Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання
-        Назвіть головних героїв казки.
Розповідь гнома про себе
Я гном, що живе у підземеллі замку Обу. Тут я влаштував справжній палац, зручний і розкішний. Я маю двох друзів. Це гном, що мешкає у церкві, та Матс Мюрстен. З Матсом я познайомився давно, коли той був ще дванадцятирічним хлопчиком. Відтоді ми завжди разом, хоч він ніколи мене не бачив. Матс дуже роботящий. Я знайшов собі справжнього помічника та вірного друга. Моє сімсотлітнє серце розтануло… Я показав Матсу своє лице та скарби, повіривши в його чесність та порядність. Як виявилося пізніше,  це була найбільша помилка в моєму житті…
-        Прочитайте, який вигляд мав гном.
-   Про які добрі вчинки старого гнома ми дізнаємо­ся з тексту твору? У своїй відповіді використовуйте ци­тати з казки.
-  Доберіть 10 прикметників, які б характеризували  гнома. (Старий, маленький, горбатий, невидимий, добрий, роботящий, дружелюбний, ввічливий, довірливий, мудрий.)
-  Доберіть 10 дієслів, які б характеризували  гнома. (Товаришував, навідував, врятував, допомагав, підтримував, оберігав, запросив, пригощав, довірився, покарав.)
-  Використовуючи записані прикметники та дієслова, складіть сенкан.
Гном
Маленький, невидимий
Оберігав, допомагав, покарав
Був він добрий домовик, хоч і мав свої примхи.
Приклад для наслідування
Матс
Необачний, балакучий
Не задумується, розповідає, розкриває
Не вміє тримати язик за зубами.
Зрадник
-  Знайдіть у тексті опис житла гнома. Які деталі тво­ру підтверджують, що для головного героя це був «справжній палац, зручний і розкішний»?
-    Чи справедливо покарав старий гном тітку та її сина?  Обгрунтуйте свою відповідь.
Метод «Прес»
Я вважаю, …
На мою думку, …
-   Як ви розумієте вислови: «довгий язик», «втри­мати язика на припоні»?
-   Кого з героїв казки було пока­рано за балакучість? Розкажіть, як це сталося.
Визначення теми та ідеї твору
Гра «Підбери прислів'я».
Завдання для учнів: підібрати яко­мога більше прислів'їв, що стосуються теми та головної ідеї цієї казки. Перемогу отримує той учень, який підбе­ре найбільшу кількість таких прислів'їв.
Наприклад:
«Слово не полова, на вітер не викинеш»;
«Їж борщ із грибами, держи язик за зубами»;
«Довгим язиком тільки полумиски лизати»;
«Балакун, мов дірява бочка, нічого в собі не вдер­жить»;
«Такий язик, що й на припоні не вдержиш»;
«Умієш сказати — вмій і змовчати»;
«Спершу думка, потім слово»;
«Не завжди говори, що знаєш, але завжди знай, що го­вориш»;
«Треба знати, що де казати»;
«Що думаєш сказати, спершу обміркуй»;
«Скажеш — не вернеш, напишеш — не зітреш, відрубаєш — не приставиш».
Робота з епіграфом до уроку.
-  Чи правильно був підібраний епіграф до уроку? Як ви його розумієте?
Проблемна ситуація:
-        Як ви розумієте слова відомого російського пись­менника Л.Толстого: «Несказане слово - золото»?
-        А чи траплялись у вас ситуації, схожі на ту, в якій опинився Мате Мюрстен?
Конкурс на кра­щий малюнок «Герої казки З. Топеліуса». Переможця конкурсу вибирають самі учні.
Домашнє завдання.
-         Прочитати казку С. Маршака «Дванадцять місяців» та одноіменну казку чеської письменниці Божени Нємцової.


Немає коментарів:

Дописати коментар